fbpx
Opret bruger på ADHD
Som bruger kan du deltage aktivt på forummet og hjælpe med nyttige tips og svar for andre med ADHD.
Indtast dine oplysninger her STEP 1 af 2
Kodeordet kan du bruge på adhd.dk til at redigere dine personlige oplysninger.
Tak fordi du vil gøre ADHD til håb og handlekraft
Som medlem støtter du ADHD-foreningens arbejde for at ruste mennesker med ADHD, så det er dem, og ikke diagnosen, der styrer deres valg i livet.
Step 1 af 4
Indtast dine oplysninger her
Kodeordet kan du bruge på adhd.dk til at redigere dine personlige oplysninger.
Tak fordi du vil gøre ADHD til håb og handlekraft
Som medlem støtter du ADHD-foreningens arbejde for at ruste mennesker med ADHD, så det er dem, og ikke diagnosen, der styrer deres valg i livet.
Step 2 af 4
Vælg medlemstype:

Vælg interesser:
Tak fordi du vil gøre ADHD til håb og handlekraft
Som medlem støtter du ADHD-foreningens arbejde for at ruste mennesker med ADHD, så det er dem, og ikke diagnosen, der styrer deres valg i livet.
Step 3 af 4
Betal med kreditkort:
Et medlemskab i ADHD-foreningen betales første gang med kreditkort
Du kan på sidste side tilmelde dig til betalingsservice. Kontingent opkræves i februar.
Du er nu blevet medlem
Vi håber, at du vil blive glad for dit medlemskab. Velkommen i ADHD-foreningen.
Luk menu

Din kurv

Du har ingen varer i kurven.

Gå til webshoppen for at tilføje varer til kurven.

Indtast oplysninger

Step 2 af 5

Indtast betalingsadresse nedenfor

Anden leveringsadresse
Ja
Nej
(hvis du logger ind vil den automatisk udfylde dine kontakt oplysninger)

Indtast leveringsadresse nedenfor

Vælg leveringsmetode

Overblik

Her er din endelige ordre. Kig den igennem og tjek, om alt er, som det skal være.

Step 3 af 5
Vare: Antal: Enhedspris:
1 0,00 DKK
(Momsbeløb: 0,00 DKK)
Subtotal: 0,00 DKK inkl. moms
0,00 DKK
(Momsbeløb: -5,00 DKK)
Subtotal:
0,00 DKK inkl. moms
Tak for din tilmelding!
Du vil modtage faktura samt program med posten en af de kommende dage. Ydermere vil har vi sendt dig en mail med din tilmelding.

Vi ses!
Donation

Blog: ADHD, PMS og menstruation

Bag om bloggeren: Sarah Holstein Knudsen har ADHD og er 29 år gammel.

PMS & menstruation er et emne, som fylder meget i mit hoved og krop for den sags skyld.

Det undrer mig, at det ikke er et emne som bliver taget mere op. For ud fra egne erfaringer og ud fra de artikler omkring forskning på området ‘PMS, menstruation & ADHD’, så kan PMS & ADHD (og/eller autisme) være et hormonelt mareridt.

Det kan i sig selv være svært nok som kvinde eller pige med ADHD at håndtere sine ADHD-symptomer, men når man så lige tilføjer hormonelle svingninger, kan det være endnu mere udfordrende og tungt. Især hvis man ikke har strategier til at håndtere ens symptomer og reaktioner i forvejen. Så hvis du er kvinde, som i peroder oplever, på cirka det samme tidspunkt på måneden, at dit funktionsniveau daler meget, og dine ADHD-symptomer bliver forværret, så er det ikke nødvendigvis noget, du bilder dig ind. Det skyldes med alt sandsynlighed, at du har PMS og mærker fald i dit østrogenniveau.

Hormonet østrogen påvirker receptorer i hjernen, som frigiver neurotransmitterne: serotonin (veltilpashed og lykke – et generelt nedsat niveau af serotonin er forbundet med depression), dopamin (regulerer lystfølelsen) og noradrenalin (hvis vigtigste funktion er at forsyne kroppen med energi i form af sukker og dermed opretholde et stabilt blodsukker). Når østrogenniveauet falder, enten op til menstruationen eller i årene før overgangsalderen, så vil der også ske et fald i mængden af neurotransmittere. Fordi ADHD påvirkes af mange af de samme neurotransmittere, så giver det god mening, at kvinder med ADHD har tendens til at reagere tydeligere på ændringer i østrogenniveauet. Nogle psykiatere anbefaler faktisk, at man kan stige i ADHD-medicin dosis op til og under menstruation, da virkningen på medicinen påvirkes af hormonerne, som udsendes under menstruation. Det er vigtigt at understrege, at du ikke skal stige i dosis uden rådgivning fra din læge eller psykiater!

Gode råd til at tackle ADHD og svære PMS-symptomer:
– Track din cyklus, humør og adfærd. Hvornår er dine ADHD-symptomer værst? Hvornår har du det bedst?
– Informer partner, pårørende og arbejdsgiver
– Snak med din læge om evt. behandlingsplan
– Snak med din psykolog eller psykiater om mestringsstrategier
– Snak med din psykiater om øgning i medicin op til og under menstruation
– Skær ned på sukker, koffein og alkohol
– Juster i krav og forventninger op til og under menstruation
– Hvis muligt så prøv at planlæg dig ud af deadline og større præstationen, så de ikke lægger i ugen op til eller under menstruation – i og med ens funktionsniveau med alt sandsynlighed er dalende i den periode

ADHD (og/eller autisme) og PMS kan være en hård kombination. Derfor bed om hjælp når du mærker dine symptomer tager til. Jeg tænker både som partner, forældre, søskende, barn, arbejdsgiver og dig, som har de svære symptomer, at det er vigtig viden.

Krøllede tanker
Sarah

Dine erfaringer

Vi vil rigtig gerne høre dine erfaringer, så skriv til os, og til alle de andre brugere af UNG+

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

Kursuskalender

Jan (0) Feb (0) Mar (0) Apr (0)
Maj (0) Jun (0) Jul (0) Aug (0)
Sep (0) Okt (1) Nov (0) Dec (0)

ADHD UNG+ Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.