fbpx
Opret bruger på ADHD
Som bruger kan du deltage aktivt på forummet og hjælpe med nyttige tips og svar for andre med ADHD.
Indtast dine oplysninger her STEP 1 af 2
Kodeordet kan du bruge på adhd.dk til at redigere dine personlige oplysninger.
Tak fordi du vil gøre ADHD til håb og handlekraft
Som medlem støtter du ADHD-foreningens arbejde for at ruste mennesker med ADHD, så det er dem, og ikke diagnosen, der styrer deres valg i livet.
Step 1 af 4
Indtast dine oplysninger her
Kodeordet kan du bruge på adhd.dk til at redigere dine personlige oplysninger.
Tak fordi du vil gøre ADHD til håb og handlekraft
Som medlem støtter du ADHD-foreningens arbejde for at ruste mennesker med ADHD, så det er dem, og ikke diagnosen, der styrer deres valg i livet.
Step 2 af 4
Vælg medlemstype:

Vælg interesser:
Tak fordi du vil gøre ADHD til håb og handlekraft
Som medlem støtter du ADHD-foreningens arbejde for at ruste mennesker med ADHD, så det er dem, og ikke diagnosen, der styrer deres valg i livet.
Step 3 af 4
Betal med kreditkort:
Et medlemskab i ADHD-foreningen betales første gang med kreditkort
Du kan på sidste side tilmelde dig til betalingsservice. Kontingent opkræves i februar.
Du er nu blevet medlem
Vi håber, at du vil blive glad for dit medlemskab. Velkommen i ADHD-foreningen.
Luk menu

Din kurv

Du har ingen varer i kurven.

Gå til webshoppen for at tilføje varer til kurven.

Indtast oplysninger

Step 2 af 5

Indtast betalingsadresse nedenfor

Anden leveringsadresse
Ja
Nej
(hvis du logger ind vil den automatisk udfylde dine kontakt oplysninger)

Indtast leveringsadresse nedenfor

Vælg leveringsmetode

Overblik

Her er din endelige ordre. Kig den igennem og tjek, om alt er, som det skal være.

Step 3 af 5
Vare: Antal: Enhedspris:
1 0,00 DKK
(Momsbeløb: 0,00 DKK)
Subtotal: 0,00 DKK inkl. moms
0,00 DKK
(Momsbeløb: -5,00 DKK)
Subtotal:
0,00 DKK inkl. moms
Tak for din tilmelding!
Du vil modtage faktura samt program med posten en af de kommende dage. Ydermere vil har vi sendt dig en mail med din tilmelding.

Vi ses!
Donation

Nyheder

Ny formand
Skrevet d. 23. maj 2022

PRESSEMEDDELELSE FRA ADHD-FORENINGEN

Manu Sareen er netop valgt som ny formand for ADHD-foreningen

Det er med stolthed, at vi kan offentliggøre, at Manu Sareen blev valgt som formand på ADHD-foreningens landsmøde søndag d. 22. maj 2022, for den kommende 2-årige periode.

Direktør Camilla Louise Lydiksen siger: ”Det er en stærk fornemmelse at stå her i dag, hvor ADHD-foreningen fylder 40 år og vi er klar til at sætte retningen for foreningen på en ny måde. Samtidig er vi så heldige, at få Manu Sareen som formand. Jeg er ikke i tvivl om, at Manu er den rigtige til at stå i spidsen for vores forening og at han kan bidrage på en innovativ måde til ADHD-foreningens virke og til sektoren generelt. Og det har vi brug for”.

ADHD-foreningen er 40 år gammel og har 200 aktive frivillige, 6.200 dedikerede medlemmer og 17 handlekraftige medarbejdere. ADHD-foreningen arbejder for at skabe bedre vilkår for børn, unge og voksne med diagnosen og insisterer på, at vi har den viden, der skal til for at forstå ADHD og skabe ordentlige indsatser.

Den nyvalgte formand Manu Sareen udtaler:

”Jeg er super stolt og glæder mig til at løfte opgaven, som formand for ADHD-foreningen sammen med resten af bestyrelsen, medarbejdere og frivillige. Mit liv har i den grad forandret sig, efter jeg fik min ADHD-diagnose for fem år siden. Jeg har skrevet en bog om ADHD i 2021 ” Hører du overhovedet efter”. Jeg coacher børn og voksne med ADHD/ADD og nu skal jeg supplere dette med min nye rolle som formand for foreningen. Det er slående hvor lidt hjælp, der findes til mennesker med ADHD/ADD og hvor tabuiseret psykisk sygdom er i vores samfund. Det er noget, jeg gerne vil være med til at ændre igennem mit nye hverv som formand. Der er ingen tvivl om, at arbejdet med ADHD/ADD er blevet et kald for mig og jeg glæder mig til, at komme i gang”.

Om Manu Sareen

Manu er uddannet socialpædagog, konfliktmægler og coach. Han var minister fra 2011 – 2015 for blandt andet sociale forhold, børn og ligestilling. Manu er forfatter og står bag 27 udgivelser, blandt andet bogserien om Iqbal Farooq og udgav sidste år interviewbog om voksne med ADHD. Denne følges op her i 2022 med interviewbog om børn med ADHD. Manu Sareen fik selv ADHD-diagnosen som 50-årig. Manu har siddet i ADHD-foreningens bestyrelse i den sidste 2-årige periode som ekstern udpeget af bestyrelsen selv.

Kontakt:

Manu Sareen, formand i ADHD-foreningen, tlf. 52401680
Camilla Louise Lydiksen, Direktør i ADHD-foreningen, tlf. 28191918
ADHD-foreningen, www.adhd.dk, tlf. 70215055