Podcast om tidligere indsatte med ADHD

23/03/2026

ADHD-foreningen har fået udarbejdet en podcastserie med tidligere indsatte med ADHD.

I podcastserien sættes fokus på, hvilken betydning ADHD har haft hos de tidligere indsatte.

ADHD har været en del af deres liv siden barndommen – men hvordan har det præget deres valg, muligheder og livssituationer?

ADHD er ikke en undskyldning for kriminalitet. Men ADHD-relaterede vanskeligheder kan have spillet en rolle i de situationer, de har befundet sig i.

Det er Rolf Eggert som er vært på podcastene. Rolf er tidligere rocker, men en tur i fængsel og stålsat vilje hjalp ham ud af det kriminelle miljø. Rolf er kendt fra sin podcastserie ”Fængsel”.

Du kan finde ADHD-foreningens podcast om tidligere indsatte med ADHD her: Indsat med ADHD – ADHD

Podcastene er en del af et projekt som ADHD-foreningen laver i samarbejde med Danske Fængsler, hvor ADHD-foreningen er ude i de danske fængsler og undervise værkmestre i ADHD, samt afvikler gruppeforløb for indsatte med ADHD i et åbent fængsel.
Projektet er støtte af Kriminalforsorgens Civilsamfundspulje.