Manglende retningslinjer får læger til at lukke døren for patienter, der skal udredes for ADHD

10/10/2023

Den retningslinje (NKR) for udredning og behandling af ADHD blandt voksne, der i øjeblikket mangler, har fået flere psykiatere til helt at afvise patienterne. Således oplever man i patientforeningen stadig flere, der beretter om lukkede døre hos speciallægerne.

Camilla Ganzhorn, direktør i ADHD-foreningen, stiller sig uforstående overfor, at Sundhedsstyrelsen blot har stemplet retningslinjen ‘Ikke gældende’, hvor hun i stedet mener, at man burde tilføje, at retningslinjerne gælder, indtil de nye er klar – eller at man havde formuleret det tydeligt, at man skal forsætte med best pratice.

Læs artiklen: Manglende retningslinjer får læger til at lukke døren for patienter, der skal udredes for ADHD (medicinsktidsskrift.dk)

Læs også: Sundhedsstyrelsen: Første opdatering af anbefalinger om ADHD er klar til foråret (medicinsktidsskrift.dk)