I Netværksgruppen mødes du online med op til 9 andre nydiagnosticerede voksne med ADHD. I mødes 8 gange af en times varighed.
Hver mødegang har et emne, som fremlægges af forløbets facilitator. Mødegangene indeholder viden, strategier og redskaber, som gør din hverdagen med ADHD nemmere. Efter det korte oplæg er det deltagerne, som kommer på banen med erfaringer, kommentarer og spørgsmål.
Nogle af emnerne for møderne kan være:
- Struktur
- Bliv ven med din ADHD
- Igangsættelse og vedholdenhed
- Sociale relationer
Ved at deltage i en grupper, får du rig mulighed for at netværke med andre nydiagnosticerede voksne med ADHD/ADD og drage nytte af deres erfaringer og fif.
Tidspunkt
Gruppen mødes onsdage fra klokken 19.00-20.00 på følgende datoer:
- 22. januar
- 29. januar
- 5. februar
- 12. februar
- % (vinterferie)
- 26. februar
- 5. marts
- 12. marts
- 19. marts
Microsoft Teams
Møderne foregår online over Microsoft Teams, som er et gratis online mødeprogram. Deltagerne modtager et link, og deltager med kameraet tændt. Sammen med linket vil du modtage en kort introduktion til Microsoft Teams.