Kære fagfæller,
Jeg vil gerne invitere dig til en konference, som jeg oplever, er vigtigere end nogensinde før. Arbejdet med ADHD og neurodiversitet er i hastig udvikling, og vi står midt i et skifte, hvor vi ikke længere kan nøjes med at forstå den enkelte – vi skal også forstå de rammer, vi placerer mennesker i.
Derfor har vi samlet nogle af landets dygtigste eksperter den 27. april 2026.
Louise Meldgaard Bruun og Anne Mette Lange giver os et moderne og nuanceret blik på neurodiversitet: Hvordan forskellige hjerner fungerer og hvordan vi skaber miljøer, der faktisk giver plads til forskelligheder.
Vi får også besøg af forsker Helene Christensen, som viser, hvordan geografi stadig former udredning, behandling og muligheder for børn og unge med ADHD. Det er viden, der kalder på handling, og som vi hver især kan bruge i vores praksis.
Og som en særlig afrunding afslutter vi med et oplæg fra den virkelige verden.
Mit håb er, at du efter denne dag står med både ny viden, konkrete redskaber og et stærkere blik for den virkelighed, vi skaber sammen. Når vi udvider vores viden og omsætter den til handling, skaber vi konkrete forbedringer for de børn, unge, voksne og familier, som hver dag er afhængige af vores indsats. Det er præcis derfor, du bør deltage. Jeg håber meget at se dig.
De bedste hilsner
Camilla Louise Ganzhorn
Direktør, ADHD-foreningen
Det med småt
Tilmelding er bindende. Et evt. afbud skal meddeles skriftligt til Mette på mes@adhd.dk. Ved afbud før den 27, marts hæfter man for 50% af prisen, ved afbud efter efter den 27. marts hæfter man for det fulde beløb.
Afbud til kurserne skal ske skriftligt og det skal bekræftes af ADHD-foreningen for at være gyldigt.
ADHD-foreningens kursus-sekretær kan kontaktes på telefon 70 21 50 55