Overblik
Her er din endelige ordre. Kig den igennem og tjek, om alt er, som det skal være.
Vare: | Antal: | Enhedspris: | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 0,00 DKK | ||||||
(Momsbeløb: 0,00 DKK) | |||||||
Subtotal: | 0,00 DKK inkl. moms | ||||||
Vi ses!
- ADHD
- Livet med ADHD
- Livet med ADHD
- Skole
- Strategier
- Social indsats
- Professionel
- Om os
- Foreningen
- Hovedbestyrelsen
- Målsætning
- Fundraising
- ADHD og fundraising
- Bliv erhvervspartner
- Vores erhvervspartnere
- Støt når du tanker benzin
- Støt med køb på auktioner
- Støt når du tager din medicin
- Støt når du bruger strøm
- Giv en gave
- Start en indsamling
- Arv og testamente
- Sponsorer og bidragsydere
- Samarbejdspartnere
- Idékatalog til samarbejde
- Indsamlingstilladelse
- Vores arbejde
- Frivillig
Forsiden / Kærlighed i Kaos – dansk udviklet / De frivillige forældretrænere
Frivillige forældretrænere
Om de frivillige forældretrænere på Kærlighed i Kaos kurset
Trænere på Kærlighed i Kaos er frivillige, og de har alle en relevant baggrund indenfor det pædagogiske, sociale eller sundhedsfaglige felt – f.eks. som psykologer, lærere, pædagoger eller sundhedsplejersker. Trænerne har desuden ofte selv erfaring med ADHD.
En del har selv stået med opgaven som forældre til et barn med ADHD, har tacklet udfordringerne og vil nu gerne række andre en hjælpende hånd. Andre har kendskab til ADHD gennem deres arbejdsliv.
Uddannelse af trænerne
Alle trænere gennemgår et uddannelsesforløb på to weekender. Her bliver trænerne undervist i viden om ADHD, kursets forløb og rollen som træner. De bliver desuden trænet i forskellige øvelser og elementer fra kurset.
Frivillighed en fordel
Da Kærlighed i Kaos er forankret i civilsamfundet får forældrene mulighed for at få hjælp tidligere, end hvis de først skal igennem det offentlige system. Forældrene kan selv melde sig til kurset, hvis de føler, de har behov for værktøjer til at håndtere familiens udfordringer.
Frivilligheden i Kærlighed i Kaos kan bidrage til, at forældre, der ellers ikke ville deltage i et etableret, offentligt tilbud, får et forældretræningskursus. Kærlighed i Kaos har derfor mulighed for at nå en bredere gruppe af forældre til børn med ADHD eller ADHD-lignende vanskeligheder.
VIVE har lavet en undersøgelse der viser, at forældretræning baseret på frivillige, professionelle trænere har en effekt for familien, der er på niveau med de etablerede træningsprogrammers effekt. Der er derfor ikke noget i undersøgelsen, der tyder på, at et frivilligt baseret tilbud skulle give ringere kvalitet.
Du kan læse arbejdspapiret fra VIVE her.
Et eksisterende korps af frivillige forældretrænere
ADHD-foreningen har allerede et stort korps af frivillige forældretrænere, som har undervist på Kærlighed i Kaos. Det er en stor vigtig opgave, hvor de frivillige oplever at gøre en forskel for de deltagende forældre. Vi har dog ikke nok trænere i alle dele af landet og er altid på udkig efter nye interesserede.
Efter et forløb bliver trænerne spurgt om de vil stå i trænerbasen over frivillige forældretrænere, der gerne vil spørges igen.